Meciul şi victoria pentru handbalistele lui Tadici

După ce s-a impus cu 30 – 26 în disputa cu HCM Râmnicu Vâlcea, Handbal Club Zalău a câştigat şi al doilea meci din cadrul „Cupei Consiliului Judeţean Sălaj”, învingând joi seara cu scorul de 31 – 22 formaţia ungară Kisvardai.
Zălăuancele s-au desprins pentru prima dată la trei goluri în minutul 19, când tabela a arătat 8 – 5, formaţia lui Tadici având un avans de trei goluri şi în minutul 27, 11 – 8. Au urmat patru reuşite consecutive din partea zălăuancelor, scorul pauzei fiind 15 – 8.
Zalăul a avut prim-planul şi în partea secundă. Diferenţa a fost majorată la nouă lungimi până la final, când tabela a arătat 31 – 22.
Cea mai bună marcatoare a echipei zălăuane a fost Ana Maria Dragut, cu şapte reuşite, iar de la oaspete, Marija Gevdroit a înscris cele mai multe goluri, nouă.
În celălalt meci al serii, HCM Râmnicu Vâlcea s-a impus cu 30 – 26 în faţa Universităţii Cluj.
Turneul continuă vineri, cu ultimele două jocuri. HCM Râmnicu Vâlcea întâlneşte Kisvardai începând cu ora 9:30, iar la 11:15 este programat ultimul duel al competiţiei, în care Zalăul va înfrunta Clujul.
La ora 13:15 este programată festivitatea de premiere.